Pavel Jakub Ryba

30. srpna 2006 v 1:38 | Petricek
Mnohým z nás je toto jméno neznámé, zejména těm mladším.
Ve světě se však stává uznávaným hráčem na baskytaru, což potvrzuje fakt, že se stal jako jeden z mála exkluzívním hráčem firmy Warwick. Jeho poslední CD vedlo na prvním místě po dobu tří měsíců v žebříčku prestižního amerického časopisu Jazz Rewiew.

Jak jsi se vlastně dostal ke hraní?
Jednoduše. Můj táta a brácha hráli na baskytaru. Já jsem se teprve v osmnácti letech začal učit hrát na svůj první hudební nástroj. Fakt mi bylo osmnáct, když jsem nastoupil do prvního ročníku LŠU mezi malé děti, které když seděli na židličce, nedostali ani nohama na
zem. Hrával jsem tenkrát s kutnohorským a kolínským "symfoňákem" na kontrabas. Brácha v té době stavěl baskytary a já se do nich zbláznil. Měl jednu takovou starší na kterou už nehrál, byla to kopie Precission Bass, a tak jsem si ji půjčil. Po čase mi přestávala vyhovovat a rozhodl jsem se, že si postavím novou, svojí vlastní. Tenkrát hrálo v Kutné Hoře E.T.C s Jirkou Veselým, který měl zrovna Precission Bass. Poprosil jsem ho, jestli by mi nástroj nepůjčil, on souhlasil a já si během půl hodiny před koncertem obkreslil dokonale tvar těla na tapetu, změřil polohu kobylky a další potřebné parametry. No a během dvou měsíců jsem si udělal svojí první baskytaru. Musím přiznat, že hrála skvěle. Tenkrát v té době bylo velký problém sehnat kvalitní snímače a kobylku, a tak mi musel přivézt z Německa Aleš Charvát Di Marzio a originální kobylku Fender. Doposud na co jsem hrál, jsem si stavěl. Celkem to je asi devět baskytar. Důvodem byly nejen peníze, ale hlavně to, že já ke své hře potřebuji některé úpravy, které na běžných komerčních kytarách nejsou.
Jakými kapelami jsi prošel?
První kapela byla Krásné nové stroje, kterou jsem zakládal se Standou Divišem. Původně jsme se jmenovali Forejtovy pradleny, ale to jsme nevěděli, že tady na "okrese" sedí nějaký pan Forejt a tak nás zakázali. Odtud jsem rovnou "skočil" do Jazz Q Martina Kratochvíla a to bylo dodnes pro mě asi jedno z nejhezčích období. Tenkrát se pořádali taková setkání, říkalo se jim Jazzový parník, kde jsem se seznámil s Janou Koubkovou. Ta mě asi po roce pozvala na do Hořic na koncert s Jazz Q, kdy v té době hrál basu Jirka Veselý. Já tam zahrál a pak se dozvěděl, že je to konkurs do kapely. Kdybych to věděl, nezahrál bych asi ani "hoří". Šel jsem si s nimi prostě jenom zahrát a oni mi poté oznámili, že za dva dny hraji v Mariánských Lázních na koncertě. Zkouška proběhla takovým způsobem, že si mě Martin pozval na den koncertu odpoledne domů, kde jsme si asi hodinu a půl zahráli, a jeli rovnou na koncert. Tedy můj první koncert, který mě už "živil" byl 29. února 1984, což byl přestupný rok. Byl jsem celý rozklepaný, hrál jsem strašně a jen stěží četl noty, které mi pořád padaly a já občas přestával hrát, protože jsem nevěděl jak dál.
Dál jsem pak hrál s Danem Fikejzem, v Combo FH, pak následoval Jazz Fragment, Marsyas se Zuzanou Michnovou. Spolupracoval jsem s Petrem Novákem, Mirkou Křivánkovou a Pavlem Bobkem se kterým spolupracuji dodnes. V současné době jezdím s Hankou Zagorovou a mám svoji kapelu Pavel J. Ryba & M.T.S. art ensemble. Složení je variabilní a je vždy z okruhu těchto hudebníků, které bych rád představil: Petr Valášek - bass clarinet, tenorsax, vocal, Jiří Kollman - percussion, Zdeněk Šárka Dvořák - violin a Paul Kempson - piano. Teď se ještě plánuje natáčení desky s Lubošem Pospíšilem.
Jsi tolik vytížen, cvičíš ještě vůbec v dnešní době?
Samozřejmě, že cvičím. Nemám moc času, protože jak vidíš "makám" ještě na domě, který mě občas uvádí do šílenství. Ale cvičím. Pamatuji se, že dříve jsem musel cvičit třeba čtrnáct dní než jsem se dostal do kondice, teď mi naopak stačí si dát pauzu, vzít nástroj na odpoledne a je to zase všechno tam a jak má být. Nezabývám se nějakými teoriemi, cvičím si svoje věci a stupnice a hlavně zase po dlouhé době skládám muziku.
Pochlub se našim čtenářům. Vím, že jsi se stal firemním hráčem prestižního výrobce Warwick. Jak jsi se k tomu dostal?
Všechno vzniklo díky recenzi v americkém časopisu Jazz Review. Nejdříve to začalo tím, že jsem spolupracoval s Bonton Music, která mi vydala první desku. Chtěl jsem točit další, ale bohužel se toto vydavatelství spojilo se Sony Music a vyškrtali všechny umělce, kteří jim nevyhovovali z hlediska návratnosti. Je to škoda, že takhle velká firma, která ovlivňuje hudební vkus lidí v republice, by mohla nadále pokračovat v nekomerční edici na které by tolik "nevyholili". Dopadlo to tedy tak, že jsem si další CD zaplatil sám, najmul si muzikanty a studio bez technika a všechno si nahrával sám. Připadal jsem si jak Brouk Pytlík nebo Ferda mravenec - práce všechno druhu. Natočil jsem to a zmástroval u kamaráda. Obešel jsem s tím spoustu vydavatelství, ale žádné mi to nechtělo vydat. Půjčil jsem si peníze a šel do takového rizika, že si CD vydám sám. Musím poděkovat kamarádovi Jardovi Altovi za booklet, který mi udělal zadarmo z fandovství. Docela mě překvapilo to, že jsem během asi třech týdnů prodal kolem šesti set CD. Máknul jsem na promo a posílal hodně nabídky po internetu. Můj kamarád ze Švédska, který mimo jiné produkoval Abbu, mi hodně pomohl desku rozšířit do světa. Najednou se mi začali ozývat různé časopisy a mezi nimi i Jazz Review, což je v podstatě to nejlepší, co na světě existuje v této oblasti. Kontaktovala mne Paula Edelstein, redaktorka tohoto časopisu, ať jí pošlu CD. Byl jsem rád, když jsem mohl svojí práci poslat do světa. Teprve později jsem se podíval přesně na adresu a s hrůzou zjistil, komu to posílám. V tomto časopisu recenzují takové hvězdy jako je Pat Metheny, Charles Mingus, Keith Jarrett, Branford Marsalis, Bill Evans, Joe Zawinul a další.
Kdyby to šlo, dopis bych z té schránky vyndal. Ale řekl jsem si, že je to celkem jedno. Když recenze dopadne nevalně, kdo se to u nás dozví a naopak, když dopadne dobře, budu mít alespoň nějaké reference. Po čase jsem ji kontaktoval, ona mi odepsala, že mi v podstatě nemůže nic říct, že to podléhá nějakým právům nebo něco takového, ale že asi budu spokojený. Zhruba asi za tři dny to vyšlo a v recenzi byly taková slova jako Ryba is Star" apod. Byl jsem šťastný, nevěřil jsem svým očím. Recenze je fakt skvělá a překvapilo mě, že mě srovnávají s Jaco Pastoriusem. Dostal jsem pět bodů, což je maximum a za mnou zůstal například Joe Zawinul, který měl body čtyři. Tři měsíce jsem byl na prvním místě.
A právě díky této recenzi mě kontaktoval Warwick. Oni samozřejmě sledují tyto žebříčky, aby byli v obraze. Když se dozvěděli, že nějaký "Franta z Východu" má takové výsledky, mě požádali, abych jim poslal CD. Poslal jsem jim nejen své autorské, ale i některá jiná CD, která jsem natáčel, aby věděli jaké mám hudební spektrum.
Poté si mě pozvali přímo do továrny, já si s sebou vzal svoji kytaru na kterou jsem v té době hrál. Setkání proběhlo v příjemné atmosféře a bylo mi sděleno, že mají zájem o exkluzivní spolupráci. Zvolil jsem tedy pražcovou baskytaru a menší aparát. Z katalogu jsem si vybral snímače, kobylku a jejich model baskytary Thumb, kterou přizpůsobili mým požadavkům. Takto vznikl Signature model, který pro mě vyrobili a pojmenovali Custom made for Pavel Jakub Ryba. Tato kytara bude uveřejňována v novém katalogu Warwick a bude tedy dostupná po celém světě. Jen tak pro zajímavost, můj nástroj mi stavěl člověk, který dělal baskytaru pro Prince. Jelikož hraji ještě na bezpražcovou basu, sdělil jsem jim, jestli nebude vadit, že budu hrát ještě na svůj nástroj. Firmě to vadilo a tak jsem vytáhl znova můj "starý" nástroj, oni ji okopírovali a za dva měsíce jsem měl další kytaru. Vůbec, kdybych si dříve "za bolševika", kdy jsme stěží sháněli jen pouhé katalogy a snili o těch krásných nástrojích mohl pomyslet na to, že někdy v budoucnu se stanu exkluzivním hráčem Warwick, kterých jak mi bylo sděleno je asi deset na světě.
Tzn. vybral si tě přímo Warwick, zdejší české zastoupení s tím nemá nic společného?
Ano, nemá. Jsem exkluzivním hráčem přímo továrny Warwick a jednám jen s majitelem p. Wilfrem. Pokud budou čtenáři mít zájem dozvědět se i něco více o této firmě, můžou mne kontaktovat nejlépe mailem na adrese: p.ryba@iol.cz nebo www.ramzes.cz/ryba.htm.
"Nové" baskytary vycházejí ze tvých starších nástrojů?
Ne vycházejí z modelu Thumb, což je nejvyšší třída Warwick. Mám upravené zaoblení hmatníku, různé opěrky a další speciality. Jezdil jsem do továrny, vždy jsem si nástroj vyzkoušel, a oni upravili dle mých požadavků až do konečné podoby.
Jaké snímače jsou použity?
Jsou to jejich firemní s aktivní elektronikou na 18 V.
Máš nějaké oblíbené struny?
Hrával jsem na Ernie Ball, ale ty jsou hodně středové a zvlášť na bezpražci. Zkoušel jsem i D'Addario a teď používám DR Strings, ale váznou mi dodávky. Pro některé nepochopitelné, mými nejoblíbenějšími strunami byly struny Vinci. Používám pro pětistrunku 040/060/075/095 a k tomu 035 jako C. Taková sada je problém. Teď tedy hraji na nejvyšší sérii D'Addario, které jsem koupil v Německu. Mám jenom jediné, takže se modlím, kdy mi prasknou. Nemám prostě další.
To jsi mi vzal vítr z plachet, chtěl jsem se tě právě zeptat, když používáš tak drahé struny, jak často je měníš.
Tak teď právě neměním, nemám za co.
Tak o baskytaře snad víme vše. Co jsi si vybral za aparát?
Jedná se kombo Warwick CCL 250 W. Vybral jsem se raději menší model kvůli převozu. Je to tranzistorové kombo s 15" reproduktorem a hornou. Má perfektní konkrétní zvuk a výkon je tam znát hlavně vedle bubeníka.
Používáš nějaký procesor?
Mám efekťák ART SGX NightBass, hraje dobře. Chtěl bych sice vyzkoušet nějakou novinku, ale kde tady u nás k něčemu slušnému přijít.
Jak na koncertě snímáš aparát?
Linkou. Kombo má výstup přes Di Box, takže s tím nemám problémy. Chci ještě v budoucnu vyzkoušet kombinaci mikrofonu s linkou. Mám zvuky připravené tak, aby zvukař měl co nejmíň práce a pokud má "rovné" PA měl korekce taktéž "narovno".
Dříve jsem signál posílal přímo z ARTa, ale každý efekťák trochu šumí, teď je to lepší.
Mezi tvé "malé" úspěchy patří i to, že jsi hrál jako reprezentant České republiky na Světové výstavě v Hannoveru. Byl jsi někým kontaktován?
Ne, věděl jsem, že toto zastřešuje agentura Art Production K 2 pana Zapletala. A tak jsem jim poslal nabídku. Přišel mi zpět dopis, že se jim do programu nehodím a co bych tam vlastně dělal. Tenkrát mě to dost naštvalo. Pak se mi podařil taková věc, že Správa českých center se pokusila moji nahrávku dostat přímo do Hannoveru a dopadlo to tak, že si mě Němci vybrali a zařadili do programu. Byl jsem strašně šťastný, že mě zařadili do hlavního programu 18. září a dostal se na Open Air Belvedere stage, které zde je druhé největší. Ten den se mnou mimo jiné hrála i Nina Hagen.
Jaká byla reakce publika?
Byla příjemná, ale byla strašná, opravdu strašná zima. Zvuk byl vynikající, kompletní ozvučení od Meyer Sound, dvanáct monitorových cest, prostě super.
To věřím. Co říci na závěr?
Snad jen pozdravím vaše čtenáře a těším se na naši připravovanou basovou školu.
Já ti děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (461)
Zobrazit starší komentáře

401 FecrgeUseft FecrgeUseft | E-mail | Web | 26. prosince 2017 v 17:03 | Reagovat

Ihkjaywd <a href="https://www.purereplicabag.com">Replica Celine Bags</a> hermes 3000 https://www.hermes-top.com ankh hermesDhrctctl

402 ReginaBar ReginaBar | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 1:50 | Reagovat

]Умный обзвон клиентов

ЕВА - ПЕРВЫЙ ГОЛОСОВОЙ РОБОТ ДЛЯ БИЗНЕСА!
Продавайте, уведомляйте, опрашивайте своих клиентов по телефону без менеджеров и коллцентра!
Сэкономьте свое время, деньги и нервы.
Обзвонит вашу базу клиентов со скоростью более 10000 звонков в час.
Чтобы достичь такой же скорости с помощью колл центра - вам придется нанять около 1000 операторов!
http://evecalls.net

403 elviradu16 elviradu16 | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 2:59 | Reagovat

My novel folio
http://euro.dating.hotblog.top/?leaf.melody
  white women dating black man free adult freind finder dating site for nigeria kingdom dating find sugar mommy

404 Dsbgarcate Dsbgarcate | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 14:54 | Reagovat

freedom debt relief reviews
<a href="https://paydayploansonline.org/">best payday loans</a>
same day payday loan
<a href="https://paydayploansonline.org/">fast payday loans</a>

405 Dsbgbarcate Dsbgbarcate | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 13:55 | Reagovat

consolidate
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">bad credit loan</a>
bad credit car loan saving account payday loan student loan
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">online payday loans direct lenders</a>

406 JbsxxEurods JbsxxEurods | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 20:56 | Reagovat

small business loans
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">payday loan lenders</a>
az payday loan laws
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>payday day loans</a>

407 Zvstabsesy Zvstabsesy | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 5:28 | Reagovat

consolidating student loans
<a href="https://paydaykko.org/">payday loans no credit check</a>
loans without credit checks
<a href=https://paydaykko.org/>best online payday loans</a>

408 gaylemn2 gaylemn2 | E-mail | Web | 1. ledna 2018 v 19:52 | Reagovat

Further domestic page as concoct:
http://polly.post1.telrock.org

409 Dnbcarcate Dnbcarcate | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 0:53 | Reagovat

payday loans companies
<a href="https://paydaynnoo.org/">payday advance</a>
american online marketing payday loan
<a href="https://paydaynnoo.org/">cash loan</a>

410 JmfvEurods JmfvEurods | E-mail | Web | 2. ledna 2018 v 16:03 | Reagovat

online loans
<a href="https://paydayaazt.org/">instant payday loans</a>
home loans today
<a href=https://paydayaazt.org/>payday loans</a>

411 Dmdarcate Dmdarcate | E-mail | Web | 3. ledna 2018 v 15:38 | Reagovat

car payday loans
<a href="https://installmentokmloan.com/">payday advance loans</a>
emergency loan
<a href="https://installmentokmloan.com/">payday loan online</a>

412 simonekf3 simonekf3 | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 16:59 | Reagovat

Porn gay pit oneself against  
http://men.sexblog.pw/?profile_blaine
  gay mexicans gay social network gay pants gay dia gay muslims

413 Dcxarcate Dcxarcate | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 15:48 | Reagovat

speedy cash
<a href="https://loansbadzwe.org/">get installment loan</a>
checkn
<a href="https://loansbadzwe.org/">payday advance loan</a>

414 jaclynfz11 jaclynfz11 | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 1:10 | Reagovat

After my new engagement
http://arab.girls.tv.yopoint.in/?entry-maddison
aurat actor romance gift companion

415 MarineKax MarineKax | E-mail | 11. ledna 2018 v 1:30 | Reagovat

<a href=>    http://aquaria2.ru/taxonomy/term/896    </a>

416 colettekd60 colettekd60 | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 10:40 | Reagovat

My novel folio
http://peggme.yopoint.in/?diagram.ava
playboy erotic man erotic adult entertainment pornography for free erotic parties

417 FaaSpurce FaaSpurce | E-mail | Web | 14. ledna 2018 v 11:05 | Reagovat

generic cialis overnight
<a href="http://cialisovnsm.com/">cialis online</a>
generic cialis does it work
<a href=http://cialisovnsm.com/>cialis reviews</a> ’

418 Fwenpiefly Fwenpiefly | E-mail | Web | 15. ledna 2018 v 3:18 | Reagovat

cialis prescriptions
<a href="http://retcialis.com/"></a>
cialis soft tabs canada
<a href="http://retcialis.com/">cialis coupon</a> ’

419 Fndpiefly Fndpiefly | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 3:01 | Reagovat

cialis price canada
<a href="http://cialpharmedi.com/"></a>
cialis made in india
<a href="http://cialpharmedi.com/">cialis drug</a> ’

420 danarm3 danarm3 | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 9:02 | Reagovat

Updated contrive call:
http://keri.projects.telrock.org

421 FndSpurce FndSpurce | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 13:14 | Reagovat

cialis for sale online
<a href="http://buyvcialiosonline.com/">buy cialis generic</a>
buy cialis professional online
<a href=http://buyvcialiosonline.com/>cheap cialis online</a> ’

422 TerryDok TerryDok | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 14:28 | Reagovat

Новости хай тек здесь <a href=http://1st-digital.ru/>1st-digital.ru</a>

423 Charlesceaks Charlesceaks | E-mail | Web | 18. ledna 2018 v 0:05 | Reagovat

Последние женские новости здесь <a href=http://phpua.net/>phpua.net</a>

424 Fdnpiefly Fdnpiefly | E-mail | Web | 18. ledna 2018 v 6:01 | Reagovat

cialis everyday
<a href="http://cialisoakdm.com/"></a>
cialis tadalafil india
<a href="http://cialisoakdm.com/">cialis for sale</a> ’

425 Jamesbot Jamesbot | E-mail | Web | 18. ledna 2018 v 15:21 | Reagovat

Автошот by KIVA - на данный момент это самый лучший автошот, с большим изобилием функций! Как работает автошот? При попадании врага в перекрестие прицела, совершается автоматический выстрел. Время реакции программы 0,02 сек (Реакции человека от 0.8 секунды до 1.2). Работет на всех версиях Windows x64
<a href=https://cheater24.ru/page/warface/kiva.html>Купить автошот для варфейс</a>

Функции

-Автошот Вкл/Выкл клавиша CapsLock

-WallHack/ВХ F8

-Spread/Точность F9

-Recoil/Отдача F10

-Radar/Радар F11

426 Jamestof Jamestof | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 0:09 | Reagovat

Последние строительные новости здесь <a href=http://sportdon.ru/>sportdon.ru</a>

427 Briancholi Briancholi | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 20:42 | Reagovat

<a href=https://mgkl.ru/>операции Супер Ласик в мо</a> - установка искусственного хрусталика, ультразвуковое исследование глаза в МО.

428 BryceSuisy BryceSuisy | E-mail | Web | 22. ledna 2018 v 21:04 | Reagovat

<a href=http://www.rompantiek.nl/380-puma-suede-platform-core-sneakers.htm>Puma Suede Platform Core Sneakers</a>
Press your entire workouts to in close proximity to muscle tissue breakdown. Each and every repetition has to be moved to a point in which your muscles are unable to do one more established due to low energy. It can do not matte in the event you begin gentle and boost to highest weight, you must make sure not make a difference what excess weight you will be employing you drive to low energy.

<img>https://www.capital-garantiefonds.de/images/newcapcon/4893-converse-all-star-taylor.jpg</img>

When confronted with an aphid invasion, even those that are incredibly heavy, you are able to thin down cleansing soap with h2o and spray your plants. Not just is this approach secure for mankind, plant life, and also individuals annoying unwanted pests, it maintains them off of your plant life exactly where damage can be done, destroying the beauty of your organic backyard garden.

<img>https://www.designforandat.se/images/des2/6094-ray-ban-wayfarer-rb2140.jpg</img>

429 MartinLob MartinLob | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 2:56 | Reagovat

<a href=http://maxpark.com/community/4375/content/6099599>Кто такой олег Шелягов</a> - АО Военно-мемориальный комплекс, АО Военно-мемориальный комплекс.

430 JesseElirl JesseElirl | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 18:36 | Reagovat

Новости строительного мира тут <a href=http://npbau.ru/>npbau.ru</a>

431 vznkjp vznkjp | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 1:29 | Reagovat

http://vigrawithoutdoctorsprescription.com/ viagra without a doctor prescription was created in 1989 through British scientists Albert Wood and Peter Dunn as a on treatment as hypertension and angina; conditions associated with coronary heart disease. In 1991 Dr. Nicholas Terrett, now over again referred to as the governor of <a href=http://vigrawithoutdoctorsprescription.com/>viagra without a doctor prescription</a>, was named in the British unmistakeable as a replacement for the drug as a heart medication

432 maraos4 maraos4 | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 18:11 | Reagovat

Started untrodden web stand out
http://arab.sexy.girls.twiclub.in/?entry.juliet
спутник hedonist instrument moms matri

433 jeanetteri60 jeanetteri60 | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 22:23 | Reagovat

Perfectly started untrodden conjure up:
http://velma.post1.telrock.org

434 OliverRen OliverRen | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 0:17 | Reagovat

удачный ресурс <a href=http://podyshki-dlya-beremennyx.ru/>подушка для всего тела купить</a> - подушка для всего тела, подушка для всего тела от производителя

435 FishingEurek4c0m FishingEurek4c0m | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 2:35 | Reagovat

Shop for all your fishing gear needs at http://www.FishingEureka.com/ ;
Featuring rods, reels, bait & tackle, tools and supplies for saltwater, freshwater, ice & fly-fishing.
FREE Shipping Worldwide! (No Minimum Orders!)

436 MbedtAccife MbedtAccife | E-mail | Web | 26. ledna 2018 v 5:33 | Reagovat

viagra wiki
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">cheap generic viagra</a>
womens viagra
<a href="http://genericonlineviaqra.com/">viagra prescription</a> ok’

437 ClaudeFaurf ClaudeFaurf | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 22:32 | Reagovat

Последние новости строительства здесь <a href=http://distroy.ru/>distroy.ru</a>

438 CharlesHag CharlesHag | E-mail | Web | 28. ledna 2018 v 4:52 | Reagovat

excellent website <a href=https://cardsdumps.com/>cc shop</a>

439 RobertWraps RobertWraps | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 4:05 | Reagovat

<a href=http://100nonude.biz/fhg/85/>Fame girls Ella Model</a> - Flex Girls Nadegda, Sweet Ballerina.

440 Daviddiomi Daviddiomi | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 15:14 | Reagovat

Автомобильные новости здесь <a href=http://drive-land.net/>drive-land.net</a>

441 Matthewchevy Matthewchevy | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 23:20 | Reagovat

important site <a href=https://fullzdumps.cc/>buy fullz</a>

442 JamesBraky JamesBraky | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 23:48 | Reagovat

Новости туризма тут <a href=http://zimnij-turizm.ru/>zimnij-turizm.ru</a>

443 MhtCipids MhtCipids | E-mail | Web | 1. února 2018 v 15:43 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
cash now <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">same day payday loan</a>

444 HarryCib HarryCib | E-mail | Web | 4. února 2018 v 4:35 | Reagovat

Строительные советы здесь <a href=http://nfmuh.ru/>nfmuh.ru</a>

445 VrcElusty VrcElusty | E-mail | Web | 6. února 2018 v 17:27 | Reagovat

OK’
<a href="http://viasergeneric.com/">viagra no prescription</a>
buy viagra no prescription
<a href=http://viasergeneric.com/>cheap viagra online</a>

446 CharlesClefs CharlesClefs | E-mail | Web | 7. února 2018 v 6:24 | Reagovat

Последние новости  Армении здесь <a href=http://lratvakan.com/>lratvakan.com</a>

447 Jamesemazy Jamesemazy | E-mail | Web | 7. února 2018 v 8:05 | Reagovat

<a href=http://proxyelite.biz/info.html>прокси сервер vpn</a> - прокси сервер одноклассники, proxy купить

448 Shawntheot Shawntheot | E-mail | Web | 9. února 2018 v 21:01 | Reagovat

<a href=http://unipay.kg/contacts/>webmoney Нарын</a> - вебмани элсом, webmoney терминал.

449 PsaOmino PsaOmino | E-mail | Web | 10. února 2018 v 1:37 | Reagovat

OK’
<a href="https://writebusinessplanatb.org/">business plan writing</a>
write my report
https://writebusinessplanatb.org/ - startup business plan

450 KevinHeili KevinHeili | E-mail | Web | 11. února 2018 v 5:30 | Reagovat

<a href=https://www.1541.ru>Пассивный Заработок без копейки вложений в новом проекте с уникальным продуктом дешевле Ламинин Laminine LPGN в 3-7 раз!Я спец.по рекламе, но после 3-х лет поиска проекта НАСТОЯЩЕГО, мне есть что рекламировать и зарабатывать настоящие ДЕНЬГИ. Скайп evg7773</a>

<a href=http://www.getyourboomback.com/#_l_2nr> The Norwegian Miracle It’s NOT LAMININE anymore! AminoBoosters and AminoPure are 3-7 times more affordable as Laminine by LPGN</a>

<a href=http://1541.ru>AminoPure и AminoBoosters в 3-7 раз дешевле, чем Ламинин Laminine LPGN</a>

451 bettieku69 bettieku69 | E-mail | Web | 12. února 2018 v 19:36 | Reagovat

My contemporary folio
http://singles.dating.twiclub.in/?gain.reagan
  mature date sites gay dating service success with online dtaing date site free gay meet free

452 OtelDum OtelDum | E-mail | Web | 13. února 2018 v 3:34 | Reagovat

Недорогой отель Владимирский находится рядом с центром Нижнего Новгорода. Ближайшая станция метро Ленинская находится в 640 м от гостиницы, что позволяет попасть в центр города за 10-15 минут. Гостиница располагается в Нижнем Новгороде рядом с ЖД вокзалом.

<a href=http://vladimir-otel.ru>Гостиница Нижний Новгород</a>

453 Jamesjet Jamesjet | E-mail | Web | 13. února 2018 v 20:30 | Reagovat

достойный вебсайт http://spetsinform.com/prices/

454 FbjLoogs FbjLoogs | E-mail | Web | 14. února 2018 v 21:51 | Reagovat

Hello! All! <a href="https://writeresearchpaper.us.com/">research papers</a> <a href=https://writeresearchpaper.us.com/>paper writing</a> ok’

455 JosephGrisp JosephGrisp | E-mail | Web | 15. února 2018 v 7:28 | Reagovat

good-neighbourly website <a href=https://mobporno.org/>www.mobporno.org</a> - indian porn tube, daddy porn tube, big tits porn tube.

456 lynnehz4 lynnehz4 | E-mail | Web | 16. února 2018 v 11:25 | Reagovat

Started untrodden cobweb stand out
top free adult apps sony ericsson k850i get free apps for android most powerful android phone htc trophy
http://apps.android.telrock.org/?register.monique
free download videos porn mp4 best free apps for android 2015 watch movies for free android webcams live free callin app for android tablet

457 Gbcgrarl Gbcgrarl | E-mail | Web | 19. února 2018 v 3:07 | Reagovat

<a href="https://loanonline.us.org/">loan online</a>
canadian payday loans <a href="https://loanonline.us.org/">loans online</a>
OK’

458 MndCipids MndCipids | E-mail | Web | Úterý v 23:06 | Reagovat

OK’ https://loanonline.us.org/
cash in advance <a href="https://loanonline.us.org/">payday loan online</a>

459 brandiln69 brandiln69 | E-mail | Web | Středa v 3:49 | Reagovat

Project attendant moved:
http://phyllis.forum.telrock.net

460 Grdloacy Grdloacy | E-mail | Web | Čtvrtek v 14:18 | Reagovat

Hi!
<a href="http://buycialisomskc.com/">generic cialis</a>
cialis professional canada fda
<a href=http://buycialisomskc.com/>generic cialis</a> OK’

461 tishaub16 tishaub16 | E-mail | Web | Čtvrtek v 16:57 | Reagovat

New launched porn locality  
http://granny.xblog.in/?kailee
  best erotic game free sex movies sex movies free adult movie erotic slideshow

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama