Victor Lemonte Wooten

31. srpna 2006 v 1:41 | Petricek
Viktor Wooten je jedním z nejslavnějších baskytaristů současnosti. Chip Stern napsal v Musician Magazine že Vic je "důkaz, že si všichni muži nejsou rovni." K tomuto Viktor říká, "Hodně chlapů, kteří byli dlouho kolem (mě) se zhrozilo když viděli některé z věcí co dělám.
Naštěstí, se jim to líbilo."Viktorova představení jako člena Béla Fleck and the Flecktones mu vynesla uznání hráčů na baskytaru a hudebních fanoušků po celém světě. V roce 1999 vyhrál Nashville Musi c Award jako Basista roku a v roce 1998 obdržel svou třetí cenu Bass Player of the Year udělenou magazínem Bass Player ( pouze basista obdržel toto ocenění více než jednou) a byl jmenován jedním z Top 10 basových inovátorů '90 let v tom samém magazínu. Také v roce 1998, Vic vyhrál své dru hé Grammy (nejlepší instrumentální kompozice pro Almost 12 z Flecktones alba Left of Cool) a Down Beat magazín ho zvolil za "Nejvíce talentovaného rozšiřovatele obzorů" (Talent Most Deserving Wider Recognition). Byl to moc dobrý rok…
Na Yin Yang, jeho třetím sólovém albu, Viktor znovu dokazuje proč je vážně mistrem elektrické basy. V celém albu Vic ohromuje svou pozoruhodnou technikou, tím více výjimečnou, že nikdy nevstoupí do cesty jeho zemitému citu pro groove. Spolu se skupinou hostujících umělců včetně Kirk Whalum, Bootsy Collins, Peter Rowan, Steve Bailey, Count Bass D, Béla Fleck, Carter Beauford, Jeff Coffin, Rod McGaha, J.D. Blair, Stuart Duncan and The Wooten Brothers,, Wooten stvořil značnou hudební nabídku plnou tvořivého skládání.

Viktorovo já by vám jako první řeklo jak jeho sólová práce ovlivňovala vše kolem něj. "Moji bratři a rodiče byli základ," říká. "Připravili mě skoro pro všechno, u vyučování abych držel svou mysl otevřenou a učil se přizpůsobit hudbě, to znamená nebýt tuhý a nemuset hrát stejným způsobem." Vic dospívá ve vojenské rodině, jako nejmladší z pěti bratrů. Všichni jeho bratři hrají a zpívají, a jakmile jsou mu tři roky, nejstarší bratr Regi ho učí hrát na basu. Wootenův recept na jeho mysl-naslouchající-hudbě je ranný začátek. "Když jste starší, více váháte zkusit něco nového, protože se bojíte že to bude vypadat špatně nebo to nevyjde. Když jste dítě tak na tom nezáleží. Něco zkusíte. Já jsem se učil písně notu po notě, poslouchám nahrávku, posunu jehlu zpět a pak to poslouchám znovu. Hrát na baskytaru bylo jako se učit mluvit. Byl to prostě další jazyk a dostal mě."
Viktor prodělal svůj profesionální jevištní debut ve věku pěti let s "The Wooten Brothers Band". Skupina pěti bratrů ze začátku hrála cover verze a později otevírala koncertní turné pro Curtis Mayfield and War. Strávili několik let hraním hudby a honováním své obratnosti v Busch Gardens theme park ve Williamsburgu ve Virginii. Tato zkušenost mu byla poskytnuta s cenným cvičným prostorem a vozidlem pro jeho hudební vývoj.
"Jakmile mi bylo 8 uvážili jsme, že jsme kořenění profesionálové. Pravidelný postup byl: Vstát, jít do školy, jít domů a dělat domácí práce, zdřímnout si, pak jít hrát od 10 večer do 2 do rána. Na hodně místech jsme nemohli dokonce opustit jeviště, protože na místě se podával alkohol a my jsme byli nezletilí. Byl to správný čas na dospívání, protože kde dnes máme samply a sequencery na hraní všeho, předtím jsme pouze slyšeli zvuk na nahrávce a našli si způsob jak to zahrát na živo s tím co jsme měli."
The Wootens nahrávají album pro Arista Records v roce 1985 a zažívají vzestup i pád v nahrávacím průmyslu. Dvě bratři hrají na debutovém albu Whitney Houston. Dnes je Joseph klávesista v The Steve Miller Band, Regi hraje na kytaru a učí v Nashville, a Rudy je saxofonista také v Nashville.
V roce 1988 se Viktor přestěhoval do Nashville a byl hned naverbován bluesovým a soulovým zpěvákem Jonellem Mosserem. Následující rok on New Grass Revival's banjo vynikajícího Bély Flecka, který "najal" jeho a jeho bratra, známého jako Future Man, ke hraní vdžezové kapele pro Lonesome Pine Special TV show. Dva bratři zaujali post v rytmické sekci a Howard Levy zasedl u kláves a harmoniky. A zrodili se Flectones.
Po Levyho odchodu na konci roku 1992, Flecktones pokračovali jako trio s pozvanými hostujícími hráči. Stylově volně-swingující skupina je: Branford Marsalis, Pavel McCandless, Bruce Hornsby, Grover Washington Jr., steel drummer Andy Narell, a Chick Corea. V 1998, saxofonista Jeff Coffin spojil skupinu a The Flecktones vydali "OUTBOUND" na SONY/Kolumbii. Album nahrálaí skupina složena ze samých all-stars hostujících umělců včetně vokalistů Shawna Colvina a Jona Andersona (skupiny Yes), kytaristy Adriana Belewa, hráče na hoboj Paulal McCandlesse, a klávesisty Johna Medeskiho (jazz jam-band Medeski, Martin & Wood).
"Celkově je to hudba. Basa je prostě můj způsob jak ji hrát.."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama